| 04/23/2014 - چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393 ورود
نوع جستجو را انتخاب کنید.
 
  • سایت
  • وب
Search
شما در اینجا هستید: ماژول های مخفی > کانون سلامت

باپدر ومادر خود نیکی واحسان کنید ، اگر هرآئینه یکی ازآنان یا هردو به سن پیری وسالخوردگی رسیدند تو سخنانشان رارد مکن وبا آنها باگفتار کریمانه وکلام محترمانه برخورد کن ومعزز ومکرم بدار.

                                                                                                                                          آیه 23 سوره اسراء

مقدمه

 

   سالهای عمر یکی پس ازدیگری سپری می شود و در دوره ای از زندگی پیری وسالمندی ازراه
می رسد. سالهایی که خاطرات تلخ وشیرین رابه عنوان گنجینه های گرانبهایی دروجود هرفرد سالمند به یادگار نهاده است .

   براساس آخرین آمار جمعیت سالمند ایران حدود 5 میلیون نفر و نرخ افزایش جمعیت سالمند هم اکنون بیش از3 درصد است  وتا چهار دهه آینده جمعیت سالمند ایران به 26 میلیون نفر خواهد رسید.

دوران سالمندی ویژگی های خاصی دارد وباید نیازها ومشکلات این دوره را درابعاد گوناگون اعم از اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و... مورد توجه قرارداد.

  توجه به نیازهای جسمی و روحی درسنین سالمندی ازاهمیت فراوانی برخوردار است ومسایل روانی ناشی ازسالمندی تحولات بسیاری در روش زندگی این گروه به وجود می آورد.دردوره سالمندی ممکن است فرد به دلیل محدودیتهای مربوط به تغییرات سنی برای برآورده کردن نیازهای اساسی به کمک دیگران نیاز داشته باشد. در این راستا آموزش بهداشت و بهبود شیوه زندگی سالم به سالمندان و افراد خانواده آنان امر مهمی است که میتواند بسیاری از مشکلات ناشی از تغییرات سنی را کنترل و یا به تعویق انداخته و سلامتی سالمندان را حفظ نماید.

   مشارکت اجتماعی از عوامل مهم و اثرگذار درسلامت جسمی و روحی افراد مسن می باشد. از آنجایی که یکی از اهداف خانه های سلامت مشارکت مردم در ارتقاء سطح سلامت است یکی از راهبردهای نیل به این هدف حمایت و تشکیل کانونهای محلی می باشد بنابراین تشکیل و حمایت از کانونهای سالمندی به عنوان جزئی از برنامه های خانه های سلامت مدنظر قرار گرفته است. بدین منظور
اداره کل سلامت شهرداری تهران و فرهنگسرای سالمند در نظر دارند بستر و شرایطی را فراهم نمایند تا اعضاء این کانونها و سالمندان بتوانند با شرکت در فعالیتهای گروهی و تعاملات اجتماعی از سلامتی جسمی و روانی بهتری برخوردار گردند. بدون شک افزایش حضور اجتماعی سالمندان و تعامل اجتماعی آنان هم برای سلامت روانی و جسمی سالمند و هم بصورت غیرمستقیم بر خانواده ها و نسلهای دوم و سوم اثرگذار خواهد بود.


تعاریف

سالمند:

   طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی از سن 45 تا 59 سالگی میانسال، 60 تا 74 سالگی سالمند، و 75 به بالا پیر وسالخورده نامیده می شوند.

 

خانه های سلامت محله:

   مراکزی هستند که با استقرار در محلات شهر تهران سطح سلامت ساکنان را از طریق هدایت و اجرای پروژه محله سالم براساس سه محور توانمندسازی، مشارکت مردمی و همکاری بین بخشی ارتقا میدهند.

 

سلامت:

   صرفا نداشتن بیماری و معلولیت نمی باشد بلکه حالتی است که در آن افراد از رفاه کامل جسمی،روانی، اجتماعی و معنوی برخوردار بوده و زندگی مولد و بانشاطی داشته باشند

 

هدف کلی:

حمایت از تشکیل و ساماندهی کانون های سالمندی در سطح محلات شهر تهران درجهت افزایش مشارکت های داوطلبانه مردمی جهت واگذاری مسئولیتها ، تکالیف وافزایش ارتقاء سطح سلامت جسمی و روانی  و اجتماعی سالمندان 

 

اهداف جزیی

- ایجاد بسترمناسب برای اجرای فعالیتهای کانونهای سالمندی در سطح محلات شهر تهران از طریق
خانه های سلامت

- ارتقای سطح آگاهی و توانایی سالمندان به منظور بهبود بخشیدن به شیوه زندگی

- مشارکت کانونهای سالمندی و سالمندان محله در برنامه های خانه های سلامت که ویژه این عزیزان تهیه می گردد.

- استفاده از توان علمی،تخصصی،آموزشی سالمندان در ارتقای سطح سلامت خود و جامعه


دسترسی سریع:

مدیریت بحران 

 تماس با ما


 


تعاریف واژگان:

 

مادر: زنان صاحب فرزند مادر نامیده می شوند که در این طرح کلیه خانم های مجرد، متاهل، صاحب فرزند و.... را شامل می شود.

 

کودک: به افراد دارای سن صفر تا دوازده سال کودک اطلاع می گردد.

 

بازی: عبارت است از هرگونه فعالیت مفرح و شادی آفرین که برخواسته از تمایلات درونی کودک بوده و به دلخواه او انجام می شود.

 

گروههای بازی: گروهی از کودکان (حداکثر شش نفر) به همراه مادران و مربیان آنها را گویند که به منظور ارضای نیاز کودکان از طریق شرکت در بازیهای داری مقررات شکل می گیرد. این بازیها شامل بازیهای اجتماعی، بازیهای نمایشی، سمبلیک و…  می باشد. به عنوان مثال بازیهای اجتماعی بازیهایی است که در آن کودکان بهمراه مادران به ایفای نقش در اجتماع پرداخته و ملزم به رعایت قوانین و مقررات می گردند. مثل رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی

 

خانه اسباب بازی: مکانی است مجهز به اسباب بازی های مختلف که با هدف ارتقای سلامت کودکان، آموزش مهارتهای زندگی و سبک زندگی ،ارتقای فرهنگ بازی در خانواده و ایجاد روابط موثر بین همسالان از طریق بازی و اسباب بازی در مناطق 22گانه شهرداری تهران احداث گردیده است.

 

کانون"مادر و کودک": واحدی است غیر انتفاعی و غیررسمی که با هدف به کارگیری مادران در امور آموزشی، تربیتی، اجتماعی و فرهنگی و شناساندن وضعیت و جایگاه اجتماعی کودکان و نیز مشارکت موثر در موضوعات، مسایل و برنامه های آنان تشکیل می گردد.

 

مشاوره: رابطه ای است همدلانه، هدفدار و غیر رسمی که برای حل مشکل، تصمیم گیری و مداخله در بحران به کار رفته و شامل مشاوره تربیتی، خانواده و ... می باشد.

 

 


مقدمه

تربیت کودکان از بدو تولد از روابط نزدیک والدین- کودک سرچشمه می گیرد. تجربه ثابت کرده است  که کودک بیش از هر کس از پدر ، مادر و معلمان خود تاثیر می گیرد و نیمی از دنیای کودکی در آرزوی تبدیل شدن به پدر، مادر یا معلم خود سپری می شود. از نظر کودک، کامل ترین و قدرتمندترین افراد، والدین و معلم های او هستند.

کودکان دنیای خود را با گروه همسالان، محیط، امکانات و فضای زندگی، اطرافیان (بخصوص والدین)، معلم ها، اسباب بازی و بازی ها  می سازند که در این میان بازی بهترین روشی است که کودک به واسطه آن می تواند خودش و دنیای پیرامونش را بیازماید زیرا در بازی کردن،  کودک از هر پنج حس خود به بهترین شکل  استفاده می کند.

تحقیقات نشان می دهد کودکی که از سه سالگی زیر نظر پدر و مادر خود به بازی کردن درست و هدفمند بپردازد در 7 سالگی از لحاظ ذهنی، درسی، برخورد اجتماعی و گروهی از سایر همکلاسی های خود بالاتر بوده و بازی به او کمک می کند تا از نظر درسی به خصوص در یادگیری زبان دوم و ریاضیات عملکردهای عالی داشته باشند.

والدینی که برای کودکانشان ، زمان هایی را به بازی با آنها اختصاص داده اند، مشکلات کمتری در سنین نوجوانی با آنها داشته اند زیرا در نهان کودک، اعتماد به پدر و مادر شکل گرفته و در سن نوجوانی هم قادر به برقراری ارتباط با والدین خود می باشند.

می توان با اطمینان گفت  صرف وقت بیشتر برای کودک در سال های اول زندگی، به معنی داشتن خیالی راحت تر در سال های بعد است. یعنی اگر در سال های نخستین زندگی کودک، با آگاهی و حوصله و دست و دل بازی  از نظر وقت و متناسب با شرایط سنی کودک به او رسیدگی کنیم، به تدریج کارهای مربوط به تربیت او آسان تر شده و آسایش خاطر بیشتری در ارتباط با فرزندان فراهم می گردد.

بسیاری از مواقع والدین فراموش می کنند که زندگی با کودک (در بازی) لذت بخش است و خود را در قیدها و نگرانیها غرق می کنند. در حالیکه تلاش برای افزودن بر آگاهی خود نسبت به دنیای کودکان و کوشش برای ایجاد فرصت های مناسب برای رشد و پرورش مطلوب فرزند، در کنار رضایت و خوشحالی از داشتن فرزند و ایجاد موقعیت هایی برای لذت بردن از وجود یکدیگر معنی می دهد و کار تربیت فرزند را آسان تر می کند.

این کار پس انداز مناسبی است برای بهره برداری در سنین نوجوانی کودکان، آن گاه که بحران های درونی وبیرونی در زندگی آنها، فرصت هر نوع تجدید نظر در روش برخورد با او را از والدین سلب
می کند و آنها را با موضوع هایی تازه و پیچیده روبرو می سازد.

قابل ذکراست که و رای هراسباب بازی، هیچ چیز جای پدر و مادر را در بازی های کودکانه نمی گیرد. والدین بهترین ومحبوب ترین اسباب بازی کودک هستند. بدین منظور والدین برای بازی باکودکان  خود باید اطلاعات لازم را داشته باشند وبرای اجرای آن  برنامه ریزی کنند.

 

ضرورت اجرا:

کودکان امروز، جامعه فردا را می سازند، آنها به زودی در کنار یکدیگر زندگی ای را آغاز خواهند کرد که ره توشه ی آن را از کودکی برگرفته اند.

کودکان ما قرار است در دنیایی زندگی کنند که هر لحظه دچار تحول و نوآوری می شود. ذهن و مغز آنها باید آنقدر پرورش یابد که بتوانند خود رابا این تحولات همراه و همگام کنند. با آموزش
 شیوه های تربیتی صحیح به والدین در خصوص پرورش فرزندان خود (بویژه در سالهای اول زندگی) می توانیم کودکان را آماده پاسخگویی به تحرکات وارد شده در دنیای مدرن نماییم. دنیایی که با گسترش سریع فناوری روز مانند تلویزیون، کامپیوتر، و اسباب بازی های مدرن و خطرناک چالش جدی و جدیدی در پیش روی والدین امروز قرار داده است. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در دوران پیش دبستانی کارتون ها و برنامه های رایانه ای خشونت آمیز تماشا می کنند، در دوران مدرسه بیش از سایر کودکان رفتارهای ضد اجتماعی از خود نشان می دهند. علاوه بر رفتارهای خشونت آمیز، چاقی و تنبلی مفرط، عدم ابتکار و نوآوری، مصرف زدگی، انزوا، عدم تمایل به برقراری ارتباط با دیگران، خطرات ناشی از بکارگیری بعضی از وسایل و اسباب بازی های خطرناک و .... از جمله علایم استفاده ی ناصحیح و بدون برنامه ریزی خانواده ها از امکانات فناوری است.

مادران در دنیای امروز باید با شناخت صحیح از کودکان خود بتوانند به نیازها و توانایی های آنها پی برده و با برنامه ریزی مناسب در کنار به کارگیری فن آوریهای مدرن احساس ذوق و زیباشناسی، تخیل، ابتکار، خلاقیت و نوآوری، نظم و دقت و مهارتهای زندگی را در کودکان پرورش دهند تا ضمن کنترل ناتوانی ها و کم توانائی های کودک از زیاد شدن ضعف و ناتوانی پیشگیری کنند.

آنچه که برای مادران باید مهم باشد اینست که با به کارگیری روشهای صحیح تربیتی در 7 سال اول زندگی کودک که بنیادی ترین سال های شکل گیری شخصیت آینده کودک است نقش بسیار مهمی را ایفا خواهند کرد.

بهترین راه مناسب برای شناخت مادر از کودک خود هنگام بازی است. زیرا بازی شغل کودک است. پنجره ای که به روی جهان پیرامون وی باز شده و راهی برای کشف رویاها و خلاقیت های وی و آموزش ارتباط با سایر انسانها (بخصوص پدر و مادر) و نیز شناخت پدیده ها و موجودات می باشد.

کودکان بهنگام بازی بخشی از نیروی فکری و بدنی خود را به کار گرفته و بازی را بخشی از زندگی عادی خویش به حساب می آورند. کودکان از طریق بازی، خود و دنیایشان را می شناسند و نسبت به آن آگاهی و تجربه کسب می کنند. بازی به کودکان فرصت می دهد تا افکار و احساساتشان را بیان نموده، رفتار خود را کنترل کرده و در عین حال زمینه ای را فراهم می سازد تا جدیت،
تصمیم گیری، حل مسئله، همکاری و ابتکار در کودک افزایش یابد.

 

دکتر رابرت وایت می گوید: «بازی کردن برای همه افراد کاری شادی آفرین است ولی برای کودکان، علاوه بر شادی بخش بودن عملی جدی محسوب می شود».

تحقیقات نشان می دهد بازی کودک با همسالان و والدین مهمتر از نوع اسباب بازی است و  همچنین بازی با کودک (بخصوص مادر) به رشد اجتماعی و عاطفی آنها کمک می کند کودک با دنیای واقعی، زیبایی و زشتی ها آشنا می شود و کم کم می آموزد با همیاری و مشارکت کارهایش را پیش ببرد.
 می آموزد که مسئولیت پذیر باشد و راههای بروز و بیان اعتقادات و احساسات خودرا بیابد. در هنگام بازی  کلمات، برخوردها و رفتارهای کودک آینه ی تمام نمای طرز صحبت و برخورد والدین
 می باشد.

بازی با کودک رابه هیچ عنوان نمی توان وقت تلف کردن دانست زیرا بخش مهمی از آینده کودک با بازی کردن با او شکل می گیرد و استعدادهای نهفته و پنهان او فرصت شکوفایی می یابد. باتوجه به این موضوع و در راستای احداث خانه های اسباب بازی و همچنین با عنایت به ضرورت مشارکت مادران درامور آموزشی، تربیتی، فرهنگی و اجتماعی، تشکیل کانون «مادر و کودک» در کنار خانه های اسباب بازی به منظور آشنایی بیشتر و بهتر والدین از کودکان خود (رشد شناختی، روانی، عاطفی و جسمانی) در جهت ایجاد رابطه طبیعی، صمیمانه، توام با احترام و پذیرش، ایجاد محیط مناسب برای پرورش و از بین بردن تاثیرات تربیت نامطلوب و جلوگیری از اشتباهات و ضعف های احتمالی مادران لازم و  ضروری به نظر می رسد.

 

هدف کلی:

- ارتقای سطح سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی مادران و کودکان

هدف جزئی:

- افزایش اطلاعات والدین در تربیت و پرورش کودکان

- شناخت والدین با مراحل رشد هوشی، حسی- حرکتی، ذهنی، عاطفی، روانی و اجتماعی کودکان

- رشد ارتباطات کلامی و غیر کلامی مادر و کودک

- آموزش مهارت ها و تمرین های لازم در کسب مهارتهای زندگی به کودکان و مادران

- جلب مشارکت والدین به منظور مدیریت خانه های اسباب بازی در تعامل با والدین دیگر

- افزایش خلاقیت مادران در جهت به کارگیری مناسب اسباب بازی و شیوه های بازی برای کودکان و تعامل هدفمند مادر و کودک

- ترغیب و توانمندسازی مادران برای شرکت در فعالیت های گروهی

- آموزش به منظور تنظیم سبد اقتصادی خانواده براساس نیازهای جسمی و روانی کودکان

- آموزش نحوه تربیت کودکان به مادران از طریق ارتباط گیری موثر با کودک خود و دیگر کودکان

مقدمه

همه آحاد جامعه ایران عزیز به اقتضای منشا مشترک در آفرینش، کرامت یکسان از بدو تولد و تابعیت جمهوری اسلامی ایران به عنوان شهروندان در برابر قوانین کشور دارای حقوق یکسان هستند. بر این اساس تمام وزارتخانه ها، سازمان­ها ، دستگاه­های اجرایی و نهادهای عمومی از جمله شهرداری­ها مکلف به تدوین و برنامه­ریزی خدمات خود به گونه­ای هستند که کلیه شهروندان صرف نظر از تفاوت­های جسمی، جنسیتی، سنی و اجتماعی بتوانند از این خدمات برخوردار شوند. همزمان اصل استراتژیک عدالت اجتماعی به عنوان یکی از اصول پایه­ای معنوی نظام در قانون اساسی جمهوری اسلامی ، سند چشم­انداز توسعه 20 ساله کشور نیز بر حق برابر شهروندان کشور در جهت برخورداری از خدمات و امکانات ارائه شده از کلیه سازمان­ها  و نهادهای حاکمیتی تاکید نموده است.

افراد دارای معلولیت نیز جزء شهروندان محسوب می شوند، نگاهی وا قع بینانه  نسبت به وضعیت زندگی و نوع ارتباطات این قشر ، ایجاب می کند که مبانی تحقق فرصت ها و عدالت اجتماعی در خصوص آنان همچون سایر آحاد جامعه مد نظر قرار گیرد.

لذا در پاسخ به موارد مطروحه و در راستای تحقق حقوق و اصول توصیف شده و با توجه به عدم وجود شرایط فیزیکی و اجتماعی مناسب به منظور حضور و مشارکت اجتماعی معلولان در عرصه های مختلف اجتماعی اداره کل سلامت شهرداری تهران برآن شد تا با تشکیل کانون معلولان زمینه حضور اجتماعی آن ها را در سطح شهر تهران با همکاری افراد معلول فراهم نماید.

 

تعاریف

تعریف کانون

موسسه ای است غیر دولتی، غیر تجاری و غیرسیاسی و غیر انتفاعی که در چارچوب اهداف ، اساسنامه و رعایت قوانین و مقررات موضوعه کشور برای مدت نامحدود فعالیت می نماید.

تعریف معلولیت

معلولیت به مجموعه ای از اختلالات جسمی ، حسی ، ذهنی و روانی گفته می شود که فرد را از ادامه زندگی عادی و مستقل خود ، به صورت شخصی یا اجتماعی باز می دارد. به عبارت دیگر معلولیت مرتبط است با محرومیت هایی که فرد به عنوان نتیجه اختلالات و ناتوانایی ها تجربه می کند و مانع انجام یک یا چندین نقشی که برای فرد بسته به سن ، جنس و عوامل اجتماعی و فرهنگی طبیعی در نظر گرفته می شود، می گردد.

تعریف فرد معلول

معلول کسی است که بخشی از توانایی های فیزیکی، جسمی، اجتماعی، حرفه ای، ذهنی و روانی خود را از دست داده یا اصلاً به دست نیاورده است، بنابراین باید سعی شود توانایی های او تا حد امکان افزایش یابد.

 انواع معلولیت

جسمی-حرکتی: شامل افراد دچار نقص عضو، انواع فلج ها، ناهنجاری های اسکلتی و ضایعات نخاعی.

حسی: شامل افراد نابینا و کم­بینا و ناشنوا و کم­شنوا

ذهنی: شامل افراد کم­توان ذهنی

روانی: شامل افراد دچار اختلالات مزمن روانی

 

اهداف و سیاست ها

·        حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه معلولان

·        بستر سازی به منظور تغییر نگرش منفی جامعه نسبت به معلولان و توانمندیهای آنان

·        جلب و توسعه مشارکت افراد معلول در فعالیتهای اجتماعی و ایجاد بستر مناسب برای حضور ایشان

·        ارائه آموزش های لازم به معلولان و خانواده های آن ها به منظور ارتقاء کیفیت زندگی

·        پیگیری و همکاری در رفع مسائل و مشکلات معلولان از طریق بکارگیری کلیه امکانات موثر و قابل دسترس

·        ایجاد بستر مناسب جهت خوداشتغالی معلولان که منجر به افزایش اعتماد به نفس و حضو ر فعال آنان در تمامی زمینه ها می گردد.

·        تجمیع نیازهای شهروندان دارای معلولیت و انتقال این نیازها به سطوح مختلف مدیریتی در نهاد عمومی شهرداری

·        ایجاد بستر لازم جهت تدوین استانداردهای ارائه خدمات به شهروندان دارای معلولیت در دستگاه­های تابعه شهرداری

·        ایجاد زمینه مشارکت موثر شبکه کانون­های شهروندان معلول مناطق تحت پوشش شهرداری با سایر شبکه­های کانون­های اجتماعی فعال در سطح شهر تهران و بهره­مندی از توانمندی افراد معلول در امر خطیر توسعه شهری.

 وظایف و ما موریت های کانون معلولان

·    عضو گیری و ثبت نام از معلولان داوطلب  و مایل به همکاری درفعالیت های اجتماعی حوزه تحت پوشش کانون (محلات، نواحی و مناطق)

·        تشکیل بانک اطلاعاتی از شهروندان معلول حوزه فعالیت کانون (تعداد اعضا، مشخصات فردی و ....)

·        جلب مشارکت شهروندان معلول در زمینه های مختلف آموزشی، اجتماعی، فرهنگی، تفریحی

·        برنامه ریزی در جهت برخورداری برابر شهروندان معلول از  خدمات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی

·        ایجاد امکانات و بستر لازم جهت معرفی توانمندی­های افراد معلول به جامعه از طریق ایجاد نمایشگاه­های موردی یا دائمی ارائه محصولات فرهنگی و هنری، صنایع دستی و کارآفرینی  خلاقین دارای معلولیت

·        برگزاری جشنواره­ها و همایش­های فرهنگی و اجتماعی توسط افراد دارای معلولیت، معطوف به این گروه یا با مشارکت سایر شهروندان در جهت شکوفایی ظرفیت­ها و استعدادهای فردی و جمعی معلولان و هم­افزایی مشارکت اجتماعی این گروه با سایر آحاد جامعه

·        ارائه آموزش­های تخصصی و حرفه­ای جهت توانمندسازی شهروندان معلول و ایجاد بستر لازم به منظور کارآفرینی از و برای افراد معلول

·        تسریع روند مناسب­سازی محیط شهری و اماکن عمومی جهت شهروندان دارای نیازهای ویژه و نظارت مستمر بر این روند

·        برگزاری دوره­ها و کارگاه­های آموزشی تخصصی و عمومی

·        جذب ظرفیت­های مالی، تخصصی و انسانی شهروندان مشارکت­جوی غیرمعلول در فعالیت­های کانون­های معلولان

·        برگزاری جلسات مستمر و ایجاد ارتباط دائمی با شورایاری­ها، ادارات و دستگاه­های تابعه شهرداری­ها از سطوح پایین تا بالا  به منظور آگاهی مدیران سطوح مختلف شهرداری از نیازها و درخواست­های شهروندان دارای معلولیت و جلب مشارکت شهروندان معلول در برنامه­ریزی­های شهرداری­های مناطق مختلف کلان­شهر تهران

·        ایجاد زمینه اجرایی شدن قوانین حمایت از معلولان توسط ارگانهای مختلف

·        تهیه اقلام آموزشی از قبیل بروشور، پمفلت، کتاب ، cd  و ...

·        ایجاد ارتباط مستمر  با کانون­ها و تشکل­های مشابه معلولان در سطح شهرداری­های مختلف کشور و شهرهای دیگر کشورهای جهان به منظور تبادل تجارب جمعی شهروندان معلول در سطح ملی و بین­المللی

·        ارائه گزارش مستمر و ارسال صورتجلسات  به اداره سلامت منطقه

شرایط عضویت

کلیه معلولان با هر نوع معلولیتی در صورت تمایل می توانند عضو کانون گردند، اما به منظور تشکیل هیأت مدیره و انتخاب دبیر می بایست حداقل 25 نفر از اعضاء دارای شرایط ذیل باشند:

·        حداقل سن 20 سال تمام

·        3/1 اعضاء دارای حداقل تحصیلات دیپلم باشند

·        ازمعلولین حسی یا جسمی حرکتی باشند.

مقدمه :

سلامتی یکی از اساسی ترین نیازهای همه انسانها و شاید مهمترین دغدغه نوع بشر است و نظام سلامت با تعاریف جدید آن نقش روز افزونی در حفظ و ارتقای سطح سلامت در جامعه دارد .

به تعبیر سازمان جهانی بهداشت سلامت عبارتست از وضعیت احساس خوب بودن جسمی و روانی و اجتماعی و نه فقط فقدان بیماری و ناخوشی ، بنابراین مواردی مانند فقر ،آموزش ، تغذیه ، اشتغال ، دسترسی به آب آشامیدنی سالم بهداشت شرایط زندگی و ........ را نیز در بر می گیرد و بر اساس این تعریف ، حکومت موظف است با همکاری مردم کلیه موانع دسترسی به سلامت را از میان بردارد و شرایط لازم را برای حفظ سلامت آحاد جامعه فراهم نماید .

اهمیت و ضرورت :

- اضافه وزن و چاقی عامل تعیین کننده در بسیاری از مرگهای قابل پیشگیری بوده و موجب افزایش خطر فشار خون ، کلسترول بالا ، دیابت نوع دوم ، بیماریهای کبدی ، سکته قلبی، سنگ کیسه صفرا ، آرتریت ، نقرس و ........ می شود .

- به اعتقاد بسیاری از محققین ترکیبی از عوامل گوناگون باعث چاقی می گردد تا جایی که به دلیل پیروی از رژیم های غذایی غلط و نداشتن تحرک و ورزش ناکافی ، سالانه بیش از 500000 نفر جان خود را از دست می دهند و شاید این رکورد بیش از تعداد کسانی است که به دلیل مصرف سیگار می میرند .

- در حال حاضر کشور ما جزو جوامع چاق جهان محسوب می گردد زیرا حدود 60% از شهر نشینان و 50% روستائیان مبتلا به چاقی و اضافه وزن می باشند . با اینکه جزو کشورهای غنی جهان نیستیم اما نسل بعدی جامعه که در حال حاضر کودک است ما را جزو چاق ترین کشورهای جهان قرار خواهد داد .

با توجه به مطالب فوق راه اندازی باشگاههای چاقی و کانونهای پیشگیری از چاقی در سطح مناطق و محلات تهران می تواند گامی مهم در جهت کاهش آمارهای فوق و افزایش سطح سلامت جامعه و پیشرفت بسوی توسعه موزون باشد .

 

تعاریف :     

   کانون : موسسه ای است غیر دولتی ، غیر تجاری ، غیر سیاسی و غیر انتفاعی که در چهار چوب اهداف ، اساسنامه و رعایت قوانین و مقررات موضوعه کشور جمهوری اسلامی ایران برای مدت نامحدود فعالیت می کند . ( در این اساسنامه منظور از کانون ، کانون پیشگیری از اضافه وزن و چاقی محله می باشد . )

اضافه وزن و چاقی : نمایه توده بدنی شاخص ارزیابی بدن از نظر وضعیت جسمانی در مقایسه با استاندارد است . برای محاسبه توده بدنی می توان از فرمول زیر استفاده کرد .

                                                                                                 وزن (کیلو گرم )     

  (BMI )                                                                                             =

                                                                                           قد (متر ) * قد (متر )

  برای خانمها و اقایان بالای 18 سال در صورتی که مقدار توده بدنی بین 25 تا 30 باشد دارای اضافه وزن است و اگر بالاتر از 30 باشد مبتلا به چاقی است .

  اهداف و سیاست های تشکیل کانون پیشگیری از چاقی :  

1- تامین ، حفظ و ارتقا،  سلامت شهروندان تهرانی از طریق توانمند سازی آنان برای زندگی عاری از چاقی و اضافه وزن

2-ارائه خدمات آموزشی و مشاوره به شهروندان دچار اضافه وزن و چاقی برای برخورداری از شیوه زندگی سالم

3-ایجاد بستر مناسب جهت  مشارکت مردم در روند ارتقاء سلامت خویش با ایجاد شبکه اجتماعی همیاران تهران عاری از چاقی

وظایف و ماموریت کانون های پیشگیری از چاقی محله  

1-عضو گیری و ثبت نام از افراد علاقه مند جهت مشارکت در فعالیت های کانون محله

2-جلب مشارکت اعضا درزمینه های مختلف آموزشی،فرهنگی ، اجتماعی ، ورزشی  و تفریحی

3- برنامه ریزی به منظور ارائه خدمات آ موزشی ، فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی ، تغذیه ای و روانشناسی به اعضا کانون با همکاری باشگاه چاقی منطقه

4- برگزاری جلسات منظم با مدیریت و پرسنل باشگاه چاقی منطقه جهت هماهنگی بیشتر در ارائه خدمات

5- تشکیل جلسات منظم ادواری با اعضای کانون و ارائه گزارش به خانه سلامت ، باشگاه چاقی و اداره سلامت منطقه

6- ارتباط موثر و تنگاتنگ با کانونهای دیگر بخصوص کانون دیابت و کانون مادر و کودک جهت  بهبود و ضعیت تغذیه ای و فعالیت بدنی اعضا این کانونها

7- تهیه و توزیع اقلام آموزشی از قبیل عکس ، پوستر ، تراکت ، تقویم ، پمفلت ، بروشور ، فیلم ، کتاب ، کتابچه  ......... با هماهنگی  با باشگاه چاقی منطقه

8-ایجاد انگیزش وجلب حمایت سیاستگزاران ، دانشگاهیان و تمام دستگاههای مرتبط وسازما نهای مردم نهاد در خصوص ارائه خدمات مناسب در خصوص ارتقاء سلامت شهروندان و کاهش آمار افراد دچار اضافه وزن و چاقی و جلوگیری از تبلیغات غلط و غیر علمی در زمینه کاهش وزن

  شرایط عضویت در کانون :  

         1- فرد ساکن محله باشد .                      

2- علاقه مند به فعالیت در زمینه اهداف کانون باشد .

تبصره 1 : عضویت در کانون پیشگیری از چاقی  محله نیاز به داشتن وضعیت بدنی خاصی ندارد و همه افراد می توانند در صورت علاقه مندی عضو کانون شوند .

ارکان کانون :

1- هیات امنا ء : برنامه ریزی،تصمیم گیریها وامور اجرائی کانون به عهده هیات امنا می باشد .

اعضا اصلی هیات امنا 7 نفر شامل رئیس ( دبیر کانون ) ، نایب رئیس ،منشی و چهار نفر اعضا ء می باشد (ضمنا" 2 نفر به عنوان عضو علی البدل نیز انتخاب می شوند . )

برای تشکیل جلسات هیات امنا ء حضور بیش از نصف اعضاء لازم است . تصمیمات هیات امنا باید با اکثریت آراء یا حاضرین اتخاذ گردد و توالی و تعداد جلسات نیز بر اساس نظر هیات امناء تعیین می شود .

2- مجمع عمومی

مجمع عمومی کانون پیشگیری از چاقی محله به منظور تعیین هیات امنا سالی یکبار تشکیل جلسه می دهد و به صورت دموکراتیک هیات امنا را انتخاب می کند . مجمع عمومی جهت تشکیل حداقل باید 25 نفر عضو داشته باشد . مجمع کانون در محل کانون یا خانه سلامت و یا محل مورد توافق با دعوت قبلی از اعضا برگزار می شود . حضور نصف بعلاوه یک نفر از اعضای کانون برای رسمیت مجمع عمومی الزامی است .

هیات رئیسه مجمع عمومی مرکب از رئیس ، یک منشی و دو ناظر در زمان برگزاری اولین جلسه با نظر حاظرین انتخاب می شوند . در جلسات بعدی ریاست مجمع با رئیس هیات امنا خواهد بود ، مگر در مواقعی که انتخاب یا عزل احدی از اعضاء هیات امنا یا کلیه آ نها جز دستور جلسه مجمع باشد ، که در این صورت اعضای هیات رئیسه مجمع از بین اعضاء حاضر با اکثریت نسبی انتخاب خواهد شد .

تبصره 2 – حداقل سن جهت شرکت در مجمع عمومی و عضویت در هیات امنا 18 سال تمام می باشد .

مقدمه

شهرداری در بین موسسات اداری و خدماتی از جمله سازمانهایی است که در گستره وسیعی از کشور وجود دارد شهرداری تعیین کننده ترین نقش را در ساماندهی، مدیریت و برنامه ریزی شهری در امور عمرانی، خدماتی، فرهنگی و اجتماعی به عهده دارد. به همین دلیل سازمان شهرداری ناچار است با طیف گسترده ای از مردم ارتباط برقرار نماید. ارائه مناسب خدمات فرهنگی و اجتماعی می تواند موجبات تلطیف و متعادل ساختن رابطه بین شهروندان و شهرداری را فراهم آورد. شهرداری ها می توانند در زمینه های فرهنگی سیاستگذاری نموده (براساس ماده 55 قانون شهرداریها)  و خود مجری برخی از سیاست های کلان فرهنگی باشند که توسط سازمانها و نهادهای ذیربط طراحی و برنامه ریزی شده است.

سلامتی قبل از آنکه وظیفه دستگاهها باشد، آگاهی و دانش عمومی را از طرف آحاد مردم مطالبه می کند و عمر هر اقدامی نیز بستگی به میزان سازگاری آن با خواسته های عمومی جامعه دارد. مردم در کنار خدمات عمرانی- شهری به موارد دیگری نظیر تعلیم و تربیت، مدیریت اوقات فراغت، توجه به سلامت، خدمات بهداشتی و... هم نیاز دارند.

با عنایت به اینکه یکی از اولویت های مهم شهرداری تهران تاکید بر تحقق طرح جامع می باشد، لذا تدقیق و تطبیق طرحهای تفصیلی با طرح جامع و استقرار طرحهای تفصیلی در سیستم یکپارچه شهرسازی و نیز اجرای ضوابط شهرسازی مبتنی بر طرح جامع از اهمیت خاصی برخوردار است.

تحقق چشم انداز توسعه شهر تهران در طرح جامع که شهری با اصالت و هویت ایرانی اسلامی، دانش پایه و هوشمند، سرسبز و زیبا و شاداب با فضاهای عمومی گسترده و متنوع، امن و مقاوم، پایدار و منسجم با ساختاری مناسب برای سکونت، فعالیت و فراغت را نوید می دهد می بایست محور همه برنامه ها و اقدامات شهرداری تهران قرار گیرد.

 

بیان مسئله :

سازمان جهانی بهداشت WHO سلامت را رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی می داند. برخورداری از بیشترین معیار قابل دسترسی سلامت یکی از حقوق اساسی همه انسانها می باشد. بر این اساس شهرداری تهران به عنوان مدیر شهر که تامین سلامت اماکن عمومی را عهده دار می باشد در نظر دارد توجه ویژه ای را نسبت به وضعیت فیزیکی مساجد شهر تهران به لحاظ ایمنی و بهداشتی مبذول نماید. با این فرض که از وقوع تکرار حوادث ناگواری همچون حادثه مسجد ارگ جلوگیری نماید.

شهرداری تهران با اجرای طرحهای متعدد منجمله طرح جهادی 137 در مناطق 22گانه شهر تهران به این واقعیت رسیده است که متاسفانه اکثریت مساجد شهر تهران از جهات ایمنی، بهداشت و سلامت در وضعیت مطلوبی نبوده و نیازمند معاضدت و همیاری اند.

این در حالی است که مساجد نیز همانند دیگر اماکن می بایست از حداقل استانداردهای ایمنی و بهداشتی برخوردار باشند. متاسفانه در سطح کشور مساجد بسیاری وجود دارند که از ظاهر مناسب و در خور شان برخوردار نیستند. در بسیاری از موارد شاهد وضعیت نامناسب مساجد به لحاظ ایمنی، بهداشتی و پاکیزگی هستیم. حفظ ظاهر و توجه به زیبایی، ایمنی و بهداشت این اماکن مقدس جذب مخاطبان بیشتری را پی داشته و ارج و منزلت آنرا ارتقاء می بخشد.

رعایت ضوابطی چون جایگاه و ساختمان مسجد، بهداشت صحن و شبستان ها، بهداشت وضوخانه، بهداشت
توالت ها، بهداشت آب آشامیدنی و بهداشت آبدارخانه جهت حفظ و ارتقاء سطح سلامت نمازگزاران ضروری است. بدین منظور شهرداری تهران تلاش نموده است تا با بکارگیری بهترین صاحب نظران حوزه سلامت به مسائل مهم روز در این حوزه پرداخته و برای سلامت بسترسازی نماید. یکی از اولویت ها در این زمینه نیز ارتقای سطح بهداشت و ایمنی و استاندارد سازی مساجد است. جهت نیل به این امر لازم است سیاست هایی طراحی شود که ضمن شناسایی و اولویت بندی مشکلات و معضلات بهداشتی، زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی موجود در مساجد، به راهبردها، اصول و برنامه های موثر جهت کاستن از آنها دست یابد.

 

تکالیف قانونی

شهرداری تهران حسب بند 14 از ماده 55 قانونی شهرداری

(اتخاذ تدابیر موثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه ها و اماکن عمومی و دالان های عمومی و خصوصی و پر کردن و پوشاندن چاهها و چاله های واقع در معابر و جلوگیری از گذاشتن هر نوع اشیاء در بالکن ها و ایوان های مشرف و مجاور به معابر عمومی که افتادن آنها موجب خطر برای عابرین است و جلوگیری از ناودان ها و دودکش های ساختمانها که باعث زحمت و خسارت ساکنین شهرها باشد) و نیز بند22 از همان ماده قانونی (تشریک مساعی با فرهنگ در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمانهای عمومی و مساجد و غیره) ، همچنین بند 6-13 از طرح راهبردی- ساختاری توسعه و عمران (طرح جامع تهران) مبنی بر ساماندهی، توسعه و تجهیز مساجد به عنوان بارزترین نشانه هویتی در کلیه سطوح از مقیاس محله تا شهر و ماده اول از مصوبه «چگونگی مشارکت شهرداری تهران در ساماندهی وضعیت مساجد در شهر تهران»، مصوب یکصد و شانزدهمین جلسه رسمی- علنی- فوق العاده شورای اسلامی شهر تهران (دوره دوم)

با توجه به اهمیت فوق العاده مسجد به عنوان پایگاه حرکت های مذهبی، عقیدتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در فرهنگ اسلامی و به منظور حفظ قداست این اماکن مقدس و ایجاد، بازسازی، نوسازی و بهسازی آنها با مشارکت بخش های مختلف عمومی و غیردولتی، شهرداری تهران موظف است در اجرای مفاد ماده یکصد و شصت و سوم (163)، قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران وهمچنین بندهای بیست و یکم (21) و بیست و دوم (22) ماده پنجاه و پنجم(55) قانون شهرداری، اقداماتی را به منظور کمک و مشارکت در ساماندهی وضعیت مساجد در شهر تهران و حریم آن اعمال نماید. در امر حفظ و ارتقای سطح سلامت، بهداشت و ایمنی مساجد شهر تهران اقدام به انجام عمل نموده است.

 

اقدامات پیشین:

یکی از مسایلی که همواره مساجد با آن مواجه بوده اند، عدم پاسخگویی یک دستگاه معین نسبت به فعالیت های مسجد است. مردم نمی دانند که اگر بخواهند در مسجد محل خودشان فعالیتی را آغاز کنند باید از چه ارگانی مجوز بگیرند و یا آنکه چه مرجعی این اختیار را دارد که آنها را از انجام فعالیتشان نهی کند.

از آنجا که واحدهای مختلفی در امور و فعالیتهای مساجد مشارکت دارند از ائمه جماعات تا هیات امنای مساجد، کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، نیروی مقاومت بسیج، مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان تبلیغات، سازمان اوقاف و... همواره یک ناهماهنگی فرهنگی، مذهبی و گاهاً ساخت و ساز احساس می گردد.

مساجد پایگاههای مردمی هستند که به لحاظ بافت فکری و مذهبی که در ایران وجود دارد، پیوسته توسط مردم و بعضاً دولتمردان بوجود آمده و به عنوان پایگاههای دینی و مذهبی مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

شهرداری تهران نیز با آگاهی از این مطلب سالهاست که کنار دیگر سازمانها و ارگانهای متولی، برنامه کمک به مساجد را در سرلوحه کاری خود قرار داده و برنامه های اجرایی متعددی را در قالب طرحهای مختلف منجمله طرح شورای سلامت، طرح جهادی 137، برپایی نمایشگاه عطر سیب و ... به منصه ظهور درآورده است.

پاره ای از کمکهای اهدایی شهرداری تهران به مساجد شامل موارد ذیل می باشد:

1-    ارائه تسهیلات برای مرمت و نگهداری و احداث مساجد

2-    اهداء کمکهای نقدی و غیرنقدی دوره ای و سالانه به مساجد

3-    اهداء کمکهای نقدی و غیرنقدی جهت برگزاری مراسم اعیاد مذهبی، عزاداری، ماه مبارک رمضان و..

4-    تجهیز مساجد به کپسول های اطفای حریق

5-    ایزوگام پشت بام مساجد

6-    تامین وسایل گرمایشی و سرمایشی مساجد (بخاری، کولر)

7-    کاشیکاری گنبد و گلدسته های مساجد

8-    شستشوی دوره ای فرش های مساجد

گذشت زمان مدیریت کلان شهرداری تهران را به این نکته واقف گردانیده که متاسفانه علیرغم کمکهای اعطایی اکثر مساجد شهر تهران فاقد استانداردهای لازم ایمنی و بهداشتی بوده و غالباً در برابر حوادث غیرمترقبه طبیعی و غیرطبیعی آسیب پذیر می باشند.

به این جهت طرح خادمین سلامت مساجد که با هدف حفظ و ارتقای سطح بهداشت، ایمنی و زیبایی (استانداردسازی) مساجد شهر تهران به رشته تحریر درآمده است.

 

 

مدل اجرایی طرح:

اهداف طرح :

هدف: حفظ و ارتقاء سطح سلامت، ایمنی و زیبایی مساجد شهر تهران .


اهداف فرعی :

1-  شناسایی و الویت بندی مشکلات و معضلات بهداشتی، زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی موجود در مساجد.

2-  شناسایی و تجزیه و تحلیل علل بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی موجود در مساجد .

3-  ارائه راهکارهای مناسب علمی و عملی جهت کاهش و حل معضلات موجود در مساجد.

4-  ارائه اطلاعات، ارتقاء دانش بهداشتی و آموزش مهارتهای روانی و اجتماعی به نمازگزاران.

5-  شناساندن اهمیت و نقش مساجد در حیات اجتماعی و حفظ و ارتقاء سلامتی شهروندان.

6-  احیاء و تقویت نقش مساجد به عنوان اصلی ترین پایگاه حفظ ارزشهای والای اسلامی چون پاکیزگی.

7-  افزایش رضایت عمومی و زمینه ایجاد عوامل جذب نمازگزاران به ویژه جوانان و نوجوانان با ارتقاء سطح بهداشت مساجد.

8-  شناسایی سازمانها، مراکز، نهادها و توجه به پتانسیل های موجود در جامعه در راستای پیشبرد برنامه های بهداشت مساجد.

9-  حساس سازی و جلب توجه بیشتر نمازگزاران به مسائل مربوط به سلامت جسمی، روانی، اجتماعی ، معنوی و تشویق و ترغیب شهروندان در بنا، تعمیر، نگهداری و پاکیزگی مساجد.

10-حساس سازی مدیران، سیاستگذاران و برنامه ریزان کلیدی کشور در زمینه ضرورت ایجاد و توسعه نظام  بهداشت و ایمنی مساجد.

11- فرهنگ سازی عمومی و جلب مشارکت شهروندان جهت پاکیزگی مساجد.

12- مردمی کردن آموزش از طریق جلب مشارکت آنان در برنامه ریزی و اجرا و ایجاد روحیه تعاون و      

     همکاری میان ساکنین هر محله و جلب مشارکت افراد کلیدی محلی و مورد اعتماد.

13- ارائه خدمات در دسترس به موقع، کافی و جامع بهداشتی به عنوان مرکز حضور فراگیر مردمی.

14- حفظ حرمت و قداست و تکریم و رعایت شأن مساجد .

15- مرمت و زیباسازی مساجد با هدف حفظ اصالت معماری ایرانی – اسلامی.

16- شناسایی و به کارگیری خیرین در اجرای طرح های مربوط به سلامت مساجد.

17- الگو سازی مناسب و ارزشمند از مساجد ایران و معرفی آن به کشورهای اسلامی.

موضوع:

در چند سال اخیر اداره کل سلامت شهرداری تهران با نگاه سلامت محور در جامعه شهری تهران بزرگ به تأسیس خانه های سلامت و به دنبال آن با تعیین گروه های هدف به شکل خاص همانند گروه مادر و کودک، معلولان و سالمندان و نیز دایر نمودن کانونهایی  در جهت ارتقاء سلامت این اقشار خاص اقدام نموده است. اخیراً نیز طرح غربال گری بيماري دیابت، که یکی از معضلات اساسی قرن معاصر در جوامع متمدن و شهری است و عوارض متعدد و نیز غیر قابل جبرانی برای جوامع انسانی به دنبال دارد، توسط اداره کل سلامت شهرداری تهرا  اجرا شد.

معضل دیابت در کشور ما هر روز پیچیده تر می شود و افزایش بیماران مبتلا به دیابت و کثرت افرادی که آمادگی ابتلا را دارند لزوم یک بررسی کلی و انجام یک آمارگیری صحیح و با دقت، جهت تعیین دقیق تعداد بیماران مبتلا به دیابت نوع اول، نوع دوم و دیابت دوران حاملگی و مستعدان ابتلا به دیابت را در معرض یک ضرورت اجتماعی قرار می دهد. آمار ابتلا به دیابت در کشور ما حدود 7% می باشد. بنابراین در سال 1389 شمار مبتلایان بالغ بر 5 میلیون نفر می باشد.

به نظر می رسد تنها راه شناسایی دقیق بیماران و برنامه ریزی جهت پیشگیری و درمان دیابت نوع اول یا دوم و افراد مستعد یا پیش دیابت و دیابت دوران حاملگی توسط آموزش جامعه نگر و تشویق مردم به خصوص بیماران دیابتی و خانواده آنها جهت شرکت در این امر مهم، می باشد و بدون همکاری مردم هیچکدام از طرح های مربوط به دیابت به مرحله عمل و نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

بنا بر همین ضرورت اداره کل سلامت شهرداری تهران اقدام به راه اندازی کانون دیابت  محله در سطح مناطق
 22 گانه شهرداری تهران نموده است.

تعاریف:

کانون: مؤسسه ای است غیر دولتی، غیر تجاری، غیر سیاسی و غیر انتفاعی که در چارچوب اهداف، اساسنامه و رعایت قوانین و مقررات موضوعه کشور جمهوری اسلامی ایران برای مدت نامحدود فعالیت می کند.( که دراین اساسنامه منظور از کانون، کانون دیابت محله می­باشد.)

دیابت یا بیماری قند: بيماري ديابت یا بیماری قند، بيماري مزمني است كه در نتيجة اختلال در توليد و عملكرد انسولين در بدن به وجود مي‌آيد. انسولين هورموني است كه در لوزالمعده توليد مي‌شود و سلول‌ها را قادر مي‌سازد كه گلوكز را از خون گرفته و براي توليد انرژي استفاده كنند. (قند خون را کاهش می دهد) لوزالمعدة فرد مبتلا به ديابت، انسولين مورد نياز بدن را توليد نمي‌كند (ديابت نوع 1) و يا انسولين كارايي لازم را در بدن اين افراد ندارد (ديابت نوع 2) .

تشخیص بیماری

سازمان جهانی بهداشت، فردی که شرط ذیل را دارا باشد دیابتی می داند:

1-    قند پلاسمای ناشتا بیشتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر در دو نوبت داشته باشد.

2-    قند پلاسمای  دو ساعت پس از میلِ 75 گرم قند بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر داشته باشد.

تبصره 1: کلیه تشخیص ها در خصوص دیابت و عوارض آن مطابق با کتب معتبر پزشکی روز قابل تغییر و تفسیر می باشد.

اهداف و سیاست های تشکیل کانون دیابت محله

1-    آموزش همگانی، اطلاع رسانی و افزایش آگاهی جامعه در خصوص بیماری دیابت و عوارض آن (با اولویت پیشگیری)

2-    آموزش افراد دیابتی و خانواده آنان  جهت حفظ و ارتقاء سطح سلامت و کیفیت زندگی مبتلایان به دیابت

3-  شناسایی نیازهای افراد دیابتی از یک طرف و بسترسازی مناسب جهت جلب مشارکت نهادها و سازمان های دولتی، عمومی و مردمی (NGO) و بین المللی در رفع این نیازها

 

وظایف و مأموریت کانون های دیابت محله

1-  تشکیل بانک اطلاعاتی از مبتلایان دیابت محله (تعداد اعضاء، مشخصات فردی و نوع بیماری و درمان های متداول و عوارض و ...)

2-    عضوگیری و ثبت نام از بیماران دیابتی درجهت مشارکت در فعالیت های کانون محله

3-    جلب مشارکت بیماران دیابتی در زمینه های مختلف آموزشی، اجتماعی، فرهنگی و تفریحی

4-    برنامه ریزی به منظور ارائه خدمات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و درمانی به بیماران دیابتی

5-  ایجاد انگیزش و جلب حمایت سیاستگذاران، دانشگاه های علوم پزشکی و بیمه های درمانی، شرکت های دارویی (درمقیاس محلی)، پزشکان و پرستاران و ساير ذينفعان محلي در خصوص ارائه خدمات مناسب به بیماران دیابتی (با نگرش کاهش عوارض بیماری و بهبود فرایند کنترل و مدیریت بیماری دیابت)

6-     تشکیل جلسات منظم ادواری با اعضای کانون و ارائه گزارش ماهانه به خانه سلامت محله و اداره سلامت منطقه

7-    ارتباط مؤثر و تنگاتنگ با باشگاه چاقی در جهت بهبود کیفیت تغذیه بیماران و کنترل وزن اعضای کانون

8-    تهیه و توزیع اقلام آموزشی از قبیل عکس، پوستر، تراکت، تقویم، پمفلت، بروشور، فیلم،CD، کتاب، کتابچه و ... .

9-    ايجاد ارتباطات موثر و مفيد با ساير كانونها خصوصاً‌ كانون پزشكان جهت پيشبرد برنامه هاي كانون ديابت

تبصره 2: کانون هیچ گونه مسئولیتی نسبت به اعضاء کانون، در قبال درمان و عوارض آن ندارد.

 

شرایط عضویت در كانون:

1.      کلیه بیماران دیابتی نوع یک و دو و سایر انواع و یا مبتلایان به دیابت پنهان

2.   افرادي كه در خانواده خود فرد مبتلا به ديابت دارند و داوطلب همكاري در كنترل و مديريت بيماري ايشان هستند ( نماينده به جاي عضو)

تبصره 3: نماينده كسي است كه به جاي فرد ديابتي که به دليل سن كم يا از كار افتادگي و كهولت قادر به حضور در كانون نمي باشد.

3.      فرد ديابتي ساكن محله باشد.

اهداف راه اندازی کانون  پیشگیری از دخانیات :

ارتقای سطح سلامت از طریق پیشگیری از استعمال دخانیات و توسعه فرهنگ منع مصرف مواد دخانی در جامعه  به منظور کاهش اثرات سوء ناشی از آن.

 

اهداف اختصاصی :

· سازماندهی و جلب مشارکت مردم به منظور ارتقای سطح  فرهنگ سلامت محله

·  تجمیع ظرفیت نهادهای محلی برای پیشگیری از استعمال دخانیات

· شناسایی و سازماندهی افراد علاقمند به منظور تربیت و آموزش داوطلبین جهت انتقال مفاهیم در ساختارهای محلی نظیر : مدارس، مساجد، محیط کار، اصناف و ...

 

اهداف راه اندازی کانون  پیشگیری از دخانیات :

ارتقای سطح سلامت از طریق پیشگیری از استعمال دخانیات و توسعه فرهنگ منع مصرف مواد دخانی در جامعه  به منظور کاهش اثرات سوء ناشی از آن.

 

اهداف اختصاصی :

· سازماندهی و جلب مشارکت مردم به منظور ارتقای سطح  فرهنگ سلامت محله

·  تجمیع ظرفیت نهادهای محلی برای پیشگیری از استعمال دخانیات

· شناسایی و سازماندهی افراد علاقمند به منظور تربیت و آموزش داوطلبین جهت انتقال مفاهیم در ساختارهای محلی نظیر : مدارس، مساجد، محیط کار، اصناف و ...

· اطلاع رسانی و آموزش در زمینه پیشگیری از مصرف دخانیات در سطح محله

·  استفاده از نیروهای مردمی در محله جهت اجرای موثر قوانین کنترل دخانیات برای ایجاد محله بدون دخانیات .

·   آموزش و اطلاع رسانی در خصوص مضرات استنشاق دود دست دوم  توسط افراد غیرسیگاری به ویژه کودکان، زنان باردار و سالمندان

·    توسعه  فرهنگ منع استعمال دخانیات در اماکن عمومی

در دنياي امروز تعريف سلامت محدود به درمان بيماري ها نبوده و سلامت متشكل از بخش هاي مختلفي چون سلامت جسمي ، روحي ، رواني و اجتماعي است.

         مديريت شهر به دنبال تحقق رويكرد انسان محوري در شهر است و سلامت را مي توان يكي از مهمترين شاخصه هاي توسعه پايدار شهري به شمار آورد. با مشاركت پزشكان و پر رنگ شدن نقش آنها در حوزه هاي اجتماعي مي توان بطور اصولي و بنيادي در راه ارتقـاي سلامت جامعه و شهروندان گـام برداشت؛ از آنجـائيكه پزشكان معتمدين مـردم  مي باشند از يك طرف بدليل وثوق و اعتماد مردم به آنها و از طرف ديگر بدليل اينكه پزشكان ارائه دهنده اصلي خدمات سلامت هستند، تأثير گذاري بيشتري در جامعه مي توانند داشته باشند.

اداره كل سلامت شهرداري تهران با ارائه طرح پزشك محله درصدد است با بهره گيري از پتانسيل و توانايي اين قشر موجبات ارتقاء سطح سلامت و كيفيت زندگي را در جامعه و محله فراهم سازد.

فصل اول‌ : اهداف

1.    تغيير انتظارات مردم و باورهاي اجتماعي در راستاي اينكه وظيفه پزشك تنها درمان بيماري ها نيست چرا كه  سلامت داراي چندين بعد جسمي ، روحي ، رواني و اجتماعي مي باشد.

2.      ايجاد و تعميق باور و فرهنگ جمعي مبني بر اينكه «پزشك بايد درمانگر جامعه باشد و نه درمانگر فرد»

3.    با اجراي طرح پزشك محله در صدد مي باشيم تا از توانايي ها، دانش و همياري پزشكان كه از اقشار فرهيخته و آگاه جامعه هستند بهره برده و با توجه و استفاده از نظرات ارزشمند ايشان در شناسايي و رفع معضلات سلامت جامعه شهري گامي مؤثر برداريم.

فصل دوم: نحوه اجرا و عوامل اجرائي

1.      اجراي طرح با مديريت اداره كل سلامت شهرداري تهران از طريق ادارات وابسته در حوزه معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري مناطق 22 گانه انجام مي پذيرد.

2.      شناسايي پزشكان مشاركت جو و داوطلب به همكاري با طرح از بين پزشكان شاغل ساكن و يا شاغل در محله.

1-2- معرفي طرح، شناسائي و جذب پزشكان داوطلب در هر ناحيه با راهبري مدير اجتماعي آن ناحيه و از طريق مسئول خانه سلامت محلات آن ناحيه انجام مي پذيرد.

2-2- فرم عضويت در كانون پزشكان محله، ممهور به نظام پزشكي، توسط پزشك داوطلب تكميل گرديده به همراه ليست مشخصات كليه پزشكان به اداره سلامت منطقه ارسال مي گردد.

 

 

 

 

3.     برگزاري جلسات توجيهي آموزشي براي داوطلبين توسط اداره سلامت شهرداري منطقه

4.      تشكيل كانون پزشكان محله با حضور اعضاي داوطلب در خانه هاي سلامت محلات(حد نصاب تشكيل  كانون پزشكان محله حداقل 10-5 نفر در هر ناحيه مي باشد)

5.      نظارت بر عملكرد، تدوين و ارسال صورتجلسات ، درخواست ها و نيازمندي هاي اعضاء به اداره  سلامت منطقه، توسط مسئول خانه سلامت و تأييد مدير اجتماعي و شهردار ناحيه انجام مي پذيرد.

6.       ساماندهي و هماهنگي فعاليت پزشكان در هر منطقه و همچنين نقش هماهنگي و اجراي فعاليت هاي سلامت در محلات بعهده خانه هاي سلامت آن محله مي باشد.

فصل سوم: نحوه مشاركت

1.      در طرح پزشك محله كانوني از پزشكان شاغل يا ساكن مشاركت جو در هر محله به عنوان ستاد اجرايي تشكيل مي شود.

2.    پزشكان فعال در كانون پزشكان محله بر اساس تمايل و علاقه خود به همياري و فعاليت در جهت شناسايي و مشكلات سلامت محله و جستجوي راه حل هاي  مناسب جهت رفع آنها مي پردازند تا بدينوسيله باعث ارتقاء سطح سلامت و كيفيت زندگي در جامعه و محله خود شوند.

3.    از‌آنجائيكه اين كار مشاركتي است، هيچ يك از پزشكان محترمي كه در اين طرح شركت مي كنند اجباري در انجام اين فعاليت ها ندارند بلكه هر يك از اعضاء بسته به ميل خود قسمتي را بصورت داوطلبانه براي ارائه خدمات به مردم محله اختصاص مي دهد.

4.      تعيين زمان ، ابعاد ، محور و اولويت فعاليت هاي اين كانون مي تواند بر اساس نيازها و شرايط خاص هر محله و به صلاحديد پزشكان آن محل متفاوت باشد.

مقدمه

 

دوره جوانی به دلیل ویژگیهایی که دارد به عنوان یکی از دورانهای مهم و حساس زندگی برای هر فرد به شمار می رود و دوره آغاز فعالیت ، سازندگی و بالندگی  و زمينه اي مناسب براي برداشتن گامهاي بلند است . بزرگان دين اسلام ، ‌جوانی را يکي از نعمت هاي پر ارزش الهي و از سرمايه هاي بزرگ زندگي بشر معرفي کرده اند . پيامبر اسلام (ص)‌ فرموده است : " در قيامت ، هيچ بنده اي قدم از قدم بر نمي دارد ، مگر اينکه به اين پرسش ها پاسخ دهد : اول آنکه عمرش را در چه راهي صرف كرده است و دوم آنکه جواني را چگونه و در چه راه گذرانده است .بنابراین از نگاه اسلام  نیز، جواني دوره توانمندي و سازندگي است و فرصت بسيار مغتنمي براي بهره بردن از نعمت زندگي است.

 

وقتي يک جوان بر نقش خود ، آگاهي پيدا کند ، زمينه توسعه و تعالي در وي فراهم مي شود . در اين حالت مي توان شاهد شکوفايي استعدادهاي دروني جوان باشيم . جوان با شناخت استعدادهاي خود به اين باور مي رسد که شخصيتي وسيع و قابل تغيير و تحول دارد . اين مسئله ، چشم اندازي اميد بخش درباره زندگي و آينده را دربرابر او مي گشايد، بنابراین مسئولین و مدیران باید توجه و اهتمام جدی به این گروه سنی داشته و فرصت ها را برای توانمند کردن آنان در عرصه اخلاق ، اندیشه و کسب مهارت و تجربه اندوزی آماده نمایند.

 

ضرورت اجرا

 

جوانان به منزله ‌قلب اجتماع به شمار مي آيند . با تپش اين قلب ، خون تازه در شريانهاي حياتي جامعه جريان مي يابد و اجتماع راه رشد و بالندگي را طي مي کند

 

صلابت و قاطعیت و جلوه های زیبای عظمت و احساسات به همین دوران اختصاص دارد اگر جوان دوران جوانی را به خوبی بشناسد و به وسیله خود، والدین و مسئولین ذیربط با درایت و با اصول مرتبط تربیت شود و اهداف تکاملی را بشناسد و راههای صحیح به کارگیری شور و نشاط و قدرت و قاطعیت را بداند می تواند انواع مشکلات و موانع و آفات رشد و تکامل را از سر راه خود بر دارد تا بتواند هم خود و هم جامعه را به سوی سازندگی و تکامل سوق دهند تا فردای روشن و امیدوار کننده ای داشته باشد.

 

جوانان چنانچه در كنار نشاط و شادابي، از دانش و بينش و درايت لازم و آراستگي به اخلاق و آداب اسلامي برخودار باشند، مي توانند منشاء خدمات و موجب افزايش كارآيي سيستم اجرايي كشور گردند.

غفلت از جوانان باعث ایجاد سرخوردگی در آنان می شود . عدم توجه و کاستی های موجود در توجه به جوانان ، خسارت های زیادی را در آینده به بار می آورد و آینده شهر را به خطر می اندازد در حالي كه با یک برنامه ریزی صحیح اين خسارت‌ها قابل پيشگيري است.

 

جذب جوانان به عرصه های عمومی نخستین گام در برقراری ارتباطات اجتماعی –  فرهنگی و به هنگام سازی این گونه فضاهاست در واقع حضور جوانان زمینه ساز برقراری تعاملات اجتماعی است و به دنبال آن ارتقای فرهنگی صورت می پذیرد .

 نظر به اینکه محیط های شهری بستر رشد و تربیت نسل های آینده است و ضرورت توجه به جوانان و فراهم نمودن بستر سلامت و رشد صحیح آنان و تسهیل در فرایند اجتماعی شدن و انتقال مفاهیم و هنجارهای شهروندی  مدیریت شهری را برآن داشت تا با راه اندازی کانون جوانان محله ای در خانه های سلامت و با استفاده از طرفیت و پتانسیل این قشر (جوانان) در تمام موضوعات و مسائل شهری در تحقق برنامه ریزی توسعه سلامت شهری نقش به سزایی ایفا نمایند .

 

  تعاریف واژگان

 

ëکانون

موسسه ای است غیر دولتی ، غیر تجاری و غیر سیاسی و غیر انتفاعی که در چارچوب اهداف ، اساسنامه و رعایت قوانین و مقررات موضوعه کشور برای مدت نامحدود فعالیت می نماید.

 

ëجوان

 

با توجه به تعریف سازمان بهداشت جهانی به گروه سنی 15تا 24 سال جوان نامیده می شود ولی طبق تعریف سازمان ملی جوانان ایران گروه سنی 14 تا 29 سال جوان گفته می شود.( برگرفته از سایت www.javan.ir )

 

ëخانه سلامت محله ای

 

مراکزی که با استقرار در محلات شهر تهران به منظور ارتقاء سطح سلامت جسمی ، روانی ، اجتماعی و فرهنگی ساکنان از طریق مشارکت مردمی در بهبود  توانمند سازی ، مهارتهای زندگی و کاهش رفتارهای پرخطر اقدام به آموزش و اجرای فعالیتهای لازم نموده است.

 

ëکانون جوانان

 

گروهي از زنان و مردان جوان و نوجوان محلي با سنین بین 15 تا 30 سال  هستند كه ساكن محله بوده و يا محل كارشان در منطقه مي باشد وبه صورت داوطلبانه در فعایت های مشارکتی شرکت می نمایند .

اهداف:

…ایجاد بستر مناسب برای حضور اجتماعی جوانان از طریق خانه سلامت

 

  …جلب و توسعه مشارکت جوانان در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی حوزه سلامت

…ارائه آموزشهای لازم به جوانان به منظور ارتقاء سطح سلامت  جسمی ، روانی ، اجتماعی و معنوی آنان

 

وظایف کانون جوانان :

 

 

 

… عضوگیری و ثبت نام از جوانان داوطلب که علاقمند به فعالیت های مشارکتی می باشند

 …تهیه بانک اطلاعاتی از جوانان محله (مشارکت فردی ، تعداد اعضاء، نیازمندیها ،  تحصیلات و ...)

… شناسایی و جلب مشارکتهای محلی برای ارائه خدمات مناسب به جوانان

… برگزاری جلسات منظم با اعضاء و ارسال گزارش ماهیانه به اداره سلامت منطقه

… همکاری در تهیه اقلام آموزشی از قبیل بروشور ، کتاب ، CD ، پاورپوینت ، مقاله ...

… انجام هماهنگی های لازم با آموزش و پرورش  ( مدارس ) در اجرای برنامه های مدون و مصوب  

… استفاده از توان علمی ، تخصصی و آموزشی جوانان در ارتقای سطح سلامت جامعه

… برنامه ریزی به منظور ارائه خدمات آموزشی، فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و تفریحی به جوانان

…ایجاد بستر لازم جهت مشاركت  جوانان در فعاليت هاي اجتماعی ، فرهنگی و سلامت محله

…برقراري ارتباط بامدیران خانه های سلامت ، سلامت یاران ورابطین سلامت محلي و ... و همکاری با آنها در اجرای برنامه هاي سلامت محور

 

 

شرایط عضویت :

 

… کلیه جوانانی که تمایل به عضویت در کانون را دارند.

… حداقل سن 15 سال  و حداکثر 30 سال

…ساکن یا شاغل در محله باشند.

 

تبصره : سایر افراد در صورت علاقه مندی می توانند به صورت افتخاری عضو کانون گردند شایان ذکر است  این افراد جزء اعضا اصلی کانون محسوب نمی گردند .


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شهرداری منطقه 19 می باشد.